Българско кино 1950-1989: Идеология и социо-културна динамика

Курсът изследва как игралното кино в България отразява, оформя и понякога оспорва идеологическите и културни процеси на своята епоха. Чрез представителни филми и автори участниците ще се запознаят с основни естетически и идеологически течения, ще проследят ролята на киното в изграждането на културната памет и ще задълбочат разбирането си за динамиките в българската социална и културна история.

Какво ще научите?

Курсът ще ви въведе в историята на българското игрално кино (1950–1989) в контекста на културните и политическите процеси на епохата. Ще се запознаете с ключови филми, автори и тенденции, както и с механизмите на киното като културен и идеологически инструмент. Обучението развива умения за критически прочит и формира нагласа за по-нюансирано възприемане както на киното, така и на историческия контекст като преплетена мрежа от културни, политически и социални послания и смисли, в които киното не е само отражение, а активен учестник.

За кого е този курс?

Курсът е подходящ за всички, които проявяват интерес към българското кино, културната история и начина, по който изкуството взаимодейства с идеологията и обществото. Той ще бъде ценен както за студенти и изследователи в областта на филмовите, хуманитарните и социалните науки, така и за любопитни зрители, които искат да разберат по-дълбоко връзките между киното и историческите контексти, в които то възниква. Курсът ще допадне на онези, които не търсят само факти и филмография, а се интересуват от критическо мислене, културен анализ и разчитане на образи и символи отвъд екрана.

Запишете се сега и подобрете познанията си в сферата на детската психология!

препоръчителна подготовка и библиография:

  • Преподавател:

  • Кога и от колко часа

    НАТФИЗ “Кр. Сарафов”
    ул. “Г. С. Раковски” 108А

  • Курсът е на цена от 200.00лв. с включен ДДС

проф. д-р Котаран Мацуранов

Киноакадемик, специалист по котешка драма и филмова мъркация

Проф. Мацуранов е водещ изследовател в сферата на котешката кинематография, известен с труда си „Мяу в кадър: изразни средства на мъркането в неореалистичната епоха“. Започва академичната си кариера с документалния шедьовър „Кутията е сцена: театърът на котката“, заснет изцяло в 4K и кутия от обувки.

Преподава курсове като:

  • „Мизансцен с котешка лапа“

  • „Методът на Станислафски за писани“

  • „Как да режисираш котка (невъзможно, но опитай)“

Известен е с експерименталния си филм „Три минути тишина и котка гледа в стената“, номиниран за „Златна топка прежда“ на фестивала в Мяунхен.

В свободното си време Мацуранов пише сценарии на мюзикъли за котки и води семинари по „пасивна актьорска съпротива“ с участието на домашни любимци.