Поезия и анимация (абстрактна анимация)
Курсът предлага творческо пътешествие в пресечната точка между поезия и анимация, където буквите, думите, звуците и формите оживяват чрез движение. Участниците ще изследват визуалния и емоционален потенциал на езика, като създават поетични анимации, вдъхновени от музика, ритъм и символика. В рамките на обучението те ще работят индивидуално и в екип по създаването на кратък филм, в който абстрактни образи и текстове се превръщат в визуална музика.
Какво ще научите?
Ще развиете умения за създаване на анимирани визуални композиции, базирани на букви, думи и ритъм. Ще се научите да мислите метафорично и да създавате движения, които носят емоционален и поетичен заряд. Ще изследвате взаимодействието между текст и звук, ще анимирате различни азбуки и ще изградите усещане за глобален културен контекст. В края на курса ще участвате в колективна продукция на кратък анимационен филм – визуално стихотворение, създадено чрез синхрон между език, музика и образ.
За кого е този курс?
Курсът е подходящ за начинаещи и напреднали в областта на анимацията, визуалните изкуства, дизайна, литературата или музиката, както и за всеки, който се интересува от експериментални форми на изразяване. Особено полезен е за креативни личности, които искат да изследват нови начини за разказване чрез образ и звук, и да съчетаят визуалното с езиковото и музикалното.
Запишете се сега и подобрете познанията си в сферата на анимацията!
препоръчителна подготовка и библиография:
-
✺
Преподавател:
-
✺
Кога и от колко часа
НАТФИЗ “Кр. Сарафов”
ул. “Г. С. Раковски” 108А -
✺
Курсът е на цена от 200.00лв. с включен ДДС
проф. д-р Радостина Нейкова
Професор, д-р в НАТФИЗ „Кр. Сарафов“, факултет Екранни изкуства, специалност Анимация, ръководител на специалност Анимация.
Режисьор, сценарист, художник и аниматор на анимационни филми, подкрепени от НФЦ: “Момчето, което изтри целувките“ 2024 (в продукция), “Мармалад” 2020, „Грозна приказка“ 2018, „Как Сърдел направи ремонт“ 2015, „Пътуване“ 2011 и др., участвали и награждавани в множество международни и национални филмови фестивали.
Ментор и ръководител на Международни анимационни работилници и Майсторски класове по анимация в Куба, Франция, България, Сърбия, Португалия, Италия, Бразилия, Босна и Херцеговина, Хърватска, Русия, Грузия, Македония, Германия и др.
Илюстратор на детски книги. Има самостоятелни изложби в областта на анимационното кино и детската илюстрация в Гърция, България, Русия, Сърбия, Босна и Херцеговина.
Селекционер на официалната програма на фестивалите: Monstra International Lisbon animation Film Festival, Portugal; Световен фестивал на анимационния филм – Варна и Kinoproba, International Debut and Student Festival Practicum, Yekaterinburg.
Автор на книгите „Съвременно детско кино“ (2016), „Комиксът на съвременния екран“ (2011), и „Естетика, технология и комуникация в киното за юношеска аудитория“ (2022), както на над 60 студии и статии в специализираната литература за анимационното кино, детското кино и комиксите.
Член на ASIFA и ASIFA Animation Workshop Group (AWG), СБФД, гилдия Анимация, СБЖ – Секция Кино, Българска асоциация на филмовите, телевизионни и радио сценаристи – БАФТРС