Гранични форми на екранната пластика
Курсът изследва експериментални направления в медийните изкуства, възникнали от 60-те години насам, с акцент върху визуалната форма вместо разказа. Разглеждат се хибридни произведения – от филми на различни носители до живи представления и инсталации. Участниците се запознават с еволюцията на авангардните течения и взаимодействието на различни знакови системи в съвременното визуално изкуство, без необходимост от предварителни практически умения.
Какво ще научите?
От този курс ще научите как да разпознавате и прилагате основните концепции и естетически принципи на граничните форми в екранното изкуство – визуални практики, стъпили върху експерименталната традиция и често насочени критично към мейнстрийм киното и телевизията. Ще се запознаете с теоретичните основи на това направление, както и с неговите съвременни проявления. В практическата част ще създавате кратки абстрактни видеотворби, отдалечени от реалността, използвайки мобилни устройства и експериментирайки със сплитскрийн, дефокус, ритъм и други визуални похвати. Курсът развива умения за художествено преобразуване на докадровата действителност и насърчава свободата на изразяване, критичното мислене и визуалната чувствителност.
За кого е този курс?
Курсът е подходящ за студенти и творци в областта на визуалните изкуства, киното, сценографията, новите медии и съвременната визуална култура, които проявяват интерес към експерименталните и неконвенционални форми на изразяване. Подходящ е както за теоретици, изследователи и куратори, така и за практици, търсещи вдъхновение извън рамките на традиционния наратив – включително художници, видеоартисти, перформъри и мултимедийни автори. Не се изисква предишен практически опит.
Запишете се сега и подобрете познанията си в сферата на екранни изкуства!
препоръчителна подготовка и библиография:
-
✺
Преподавател:
-
✺
Кога и от колко часа
НАТФИЗ “Кр. Сарафов”
ул. “Г. С. Раковски” 108А -
✺
Курсът е на цена от 200.00лв. с включен ДДС
проф. д-р Емилия Стоева
Проф. д-р Емилия Христова Стоева е филмов оператор и дългогодишен преподавател в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, където работи от 1982 г. През 1991 г. защитава докторска степен, а по-късно става доцент (1996) и професор (2012). Преподава и в Нов български университет, участва активно в управленски и консултативни органи към НАТФИЗ, включително като председател на контролния съвет и на Консултативния съвет по творческо развитие.
Професионалният ѝ път като филмов оператор започва в Студия „Време“, където между 1979 и 1990 г. снима над 40 документални, научнопопулярни и рекламни филма. Автор и сърежисьор е на редица документални филми, сред които продукции от поредицата „100-те туристически обекта“ и биографични портрети на български културни фигури. Работи и като сценарист, оценител, жури и експерт по програми на Национален фонд „Култура“, участва в множество семинари, конференции и фестивали в България и чужбина.
Има значим принос в областта на визуалната теория с книги като „Визията в документалното кино“, „Визуалният брак между електронно и фотохимично кино“ и специализирани речници за кинотермини. Автор е на над 50 статии в професионални издания. Член е на Съюза на българските филмови дейци, Националния съвет за кино, Националната комисия за документално и научно-популярно кино и председател на Асоциация „Академика 21“.